Εργασία στο Ανεβαίνοντας|Σύνδεση|Επικοινωνία|Όροι Χρήσης|RSSrss
Greek English
20ο Πρωτάθλημα Ορειβατικού Σκι και Α΄ Αγώνας 17ου Κυπέλλου «ΑΘ. ΛΕΥΚΑΔΙΤΗΣ»
Τρίτη 18/01/11 11:28

vasilitsa2Με απόλυτη επιτυχία  και σύμμαχο τον πολύ καλό καιρό πραγματοποιήθηκαν  στην Πίνδο και συγκεκριμένα  στην  πανέμορφη Βασιλίτσα  οι προγραμματισμένοι αγώνες ορειβατικού σκι πρωταθλήματος και κυπέλλου από την Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας και Αναρρίχησης  σε συνεργασία με την Ορειβατική –Αναρριχητική Λέσχη Θεσσαλονίκης.

.

Αν και οι ποσότητες του χιονιού ήταν στα όρια, η  ομάδα των χαρακτών που αποτελούνταν από τους Λ. Μποτέλη , Γ. Σταθόπουλο , Γ. Ροκκά και τον Τεχνικό Εκπρόσωπο του αγώνα Π. Θεοδώρου επέλεξαν τις καλύτερες  πλευρές του βουνού για να γίνουν τα πάντα με γνώμονα την ασφάλεια των αθλητών.
Στα πλαίσια λοιπόν του Πρωταθλήματος το πρωί του Σαββάτου 15/01 στις 10:00  δόθηκε η εκκίνηση για τον κάθετο αγώνα , η μορφή του οποίου είναι μόνο ανάβαση σε πατημένη πίστα υψομετρικής διαφοράς 470 μέτρων για την Α΄  κατηγορία ανδρών και 300 μέτρα για τις υπόλοιπες κατηγορίες . Το απόγευμα (15:30) της ίδιας μέρας διεξήχθη ο α΄ αγώνας του Κυπέλλου «Αθ. Λευκαδίτη»  με αναβάσεις 1550 μέτρων για τους άντρες και 800 μέτρων για τις άλλες κατηγορίες . Να σημειωθεί ότι είναι η πρώτη φορά που έγινε τερματισμός από πολλούς αθλητές με φακό κεφαλής.

Την Κυριακή  16/01 έγινε για πρώτη φορά στην Ελλάδα το νέο αγώνισμα της ταχύτητας το οποίο είναι  μια μίξη ανάβασης  με φώκια στην συνέχεια με τα πόδια και τα  πέδιλα στο σακίδιο  κατόπιν γρήγορη κατάβαση και στο τέλος τερματισμό με τεχνική  skating .Σε όλους τους αγώνες ξεχώρισαν στους άντρες οι Σλάβεκ Ματράς , Κωστόπουλος Νίκος , Αρώνης Πλάτωνας και Μωυσίδης Ηρακλής  ενώ στις γυναίκες η Λαζοπούλου Βάσω , Αναστασίου Μαρίνα και Δούνη Ιουλία.
vasilitsa_1Στην συνέχεια υπάρχουν αναλυτικά τα αποτελέσματα για όλους τους αγώνες και κατηγορίες.
Τέλος θα ήθελα  να ευχαριστήσω τους κριτές και την ομάδα διάσωσης του αγώνα για την άριστη συνεργασία και σας εύχομαι για τον επόμενο αγώνα λιγότερο κρύο !!!

Κείμενο - φωτο: Λάζαρος Μποτέλης

Εκπαιδευτής Ορειβασίας- Αναρρίχησης
Οδηγός Βουνού HMGA

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Αγώνας: 20ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορειβατικού Σκι, Κάθετος Αγώνας, 15/01/2011, Βασιλίτσα

Κατηγορία: Α’ Αντρών

Κατάταξη    ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ    ΣΥΛΛΟΓΟΣ    ΧΡΟΝΟΣ
1    ΜΑΤΡΑΣ ΣΛΑΒΕΚ     Ε.Ο.Σ. Αχαρνών    0:23:58
2    ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΣ    Ε.Ο.Σ. Αχαρνών    0:24:03
3    ΑΡΩΝΗΣ ΠΛΑΤΩΝ    Ε.Ο.Σ. Θεσσαλονίκης    0:24:16
4    ΚΑΜΠΟΥΡΟΠΟΥΛΟΣ  ΑΛΕΞ/ΔΡΟΣ    Ε.Ο.Σ. Αχαρνών    0:26:09
5    ΜΩΥΣΙΔΗΣ ΗΡΑΚΛΗΣ    Ε.Ο.Σ. Αχαρνών    0:26:15
6    ΜΠΑΤΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ    Ο.Σ. Σπάτων    0:28:43
7    ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ    Σ.Ο.Χ. Τρικάλων    0:30:50
8    ΤΣΟΥΡΓΙΑΝΝΗΣ ΑΡΙΩΝ    Ε.Ο.Σ. Θεσσαλονίκης    0:33:06
9    ΔΗΜΤZΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ    ΕΟΣ Κομοτηνής    0:35:05

Κατηγορία: A’ Γυναικών

Κατάταξη    ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ    ΣΥΛΛΟΓΟΣ    ΧΡΟΝΟΣ
1    ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ    Ε.Ο.Σ. Αχαρνών    0:22:30
2    ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΜΑΡΙΝΑ    Ε.Ο.Σ. Αχαρνών    0:22:40
3    ΔΟΥΝΗ ΙΟΥΛΙΑ    Ε.Ο.Σ. Αχαρνών    0:24:20

Κατηγορία: Β’ Αντρών

Κατάταξη    ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ    ΣΥΛΛΟΓΟΣ    ΧΡΟΝΟΣ
1    ΡΑΪΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ    ΣΟΧ Τρικάλων    0:18:43
2    ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΑΚΗΣ ΜΑΝΟΣ    Ε.Ο.Σ. Χανίων    0:20:22
3    ΓΚΑΝΤΣΙΔΗΣ ΝΙΚΟΣ    ΕΟΣ Αιγινίου    0:25:32
4    ΚΑΡΑΘΑΝΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ    ΣΟΧ Τρικάλων    0:29:50

Κατηγορία: Β’ Γυναικών

Κατάταξη    ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ    ΣΥΛΛΟΓΟΣ    ΧΡΟΝΟΣ
1    ΠΑΡΑΣΧΑΚΗ ΣΥΡΜΑΤΕΝΙΑ    Ε.Ο.Σ. Χανίων    0:27:27
2    ΠΡΑΣΚΙΔΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ    ΕΟΣ Αιγινίου    0:28:48
3    ΜΑΤΣΚΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ    ΕΟΣ Αιγινίου    0:31:20
4    ΤΣΟΥΚΑ ΑΝΝΑ    ΕΟΣ Θεσσαλονίκης    0:38:48

Κατηγορία: Εφήβων

Κατάταξη    ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ    ΣΥΛΛΟΓΟΣ    ΧΡΟΝΟΣ
1    ΜΠΟΥΠΜΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ    ΕΟΣ Ροδολίβους    0:21:02
2    ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ ΜΑΝΟΣ    Ε.Ο.Σ. Χανίων    0:24:19
3    ΚΟΥΡΤΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ    ΕΟΣ Ροδολίβους    0:25:19
4    ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΝΙΚΟΣ    ΕΟΣ Ροδολίβους    0:26:50




Αγώνας: 17ο Κύπελλο Ορειβατικού Σκι «Αθ. Λευκαδίτης», Α’ Αγώνας, 15/01/2011, Βασιλίτσα
 

Κατηγορία: Α’ Αντρών

Κατάταξη    ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ    ΣΥΛΛΟΓΟΣ    ΧΡΟΝΟΣ
1    ΜΑΤΡΑΣ ΣΛΑΒΕΚ     Ε.Ο.Σ. Αχαρνών    1:55:10
2    ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΣ    Ε.Ο.Σ. Αχαρνών    2:03:29
3    ΜΩΥΣΙΔΗΣ ΗΡΑΚΛΗΣ    Ε.Ο.Σ. Αχαρνών    2:06:03
4    ΑΡΩΝΗΣ ΠΛΑΤΩΝ    Ε.Ο.Σ. Θεσσαλονίκης    2:08:28
5    ΚΑΜΠΟΥΡΟΠΟΥΛΟΣ  ΑΛΕΞ/ΔΡΟΣ    Ε.Ο.Σ. Αχαρνών    2:20:11
6    ΤΣΟΥΡΓΙΑΝΝΗΣ ΑΡΙΩΝ    Ε.Ο.Σ. Θεσσαλονίκης    2:35:58
7    ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ    Σ.Ο.Χ. Τρικάλων    2:40:33
8    ΜΠΑΤΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ    Ο.Σ. Σπάτων    2:53:16
9    ΔΗΜΤZΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ    ΕΟΣ Κομοτηνής    2:59:52

Κατηγορία: A’ Γυναικών

Κατάταξη    ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ    ΣΥΛΛΟΓΟΣ    ΧΡΟΝΟΣ
1    ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΜΑΡΙΝΑ    Ε.Ο.Σ. Αχαρνών    1:29:45
2    ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ    Ε.Ο.Σ. Αχαρνών    1:29:48
3    ΔΟΥΝΗ ΙΟΥΛΙΑ    Ε.Ο.Σ. Αχαρνών    1:49:16



Κατηγορία: Β’ Αντρών

Κατάταξη    ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ    ΣΥΛΛΟΓΟΣ    ΧΡΟΝΟΣ
1    ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΑΚΗΣ ΜΑΝΟΣ    Ε.Ο.Σ. Χανίων    1:18:22
2    ΡΑΪΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ    ΣΟΧ Τρικάλων    1:20:42
3    ΓΚΑΝΤΣΙΔΗΣ ΝΙΚΟΣ    ΕΟΣ Αιγινίου    1:45:30
4    ΚΑΡΑΘΑΝΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ    ΣΟΧ Τρικάλων    2:38:40

Κατηγορία: Β’ Γυναικών

Κατάταξη    ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ    ΣΥΛΛΟΓΟΣ    ΧΡΟΝΟΣ
1    ΠΑΡΑΣΧΑΚΗ ΣΥΡΜΑΤΕΝΙΑ    Ε.Ο.Σ. Χανίων    2:02:18
2    ΠΡΑΣΚΙΔΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ    ΕΟΣ Αιγινίου    2:22:08
3    ΜΑΤΣΚΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ    ΕΟΣ Αιγινίου    2:47:44

Κατηγορία: Εφήβων

Κατάταξη    ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ    ΣΥΛΛΟΓΟΣ    ΧΡΟΝΟΣ
1    ΜΠΟΥΠΜΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ    ΕΟΣ Ροδολίβους    1:38:56
2    ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ ΜΑΝΟΣ    Ε.Ο.Σ. Χανίων    2:02:20
3    ΚΟΥΡΤΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ    ΕΟΣ Ροδολίβους    2:23:05
4    ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΝΙΚΟΣ    ΕΟΣ Ροδολίβους    Εγκατέλειψε



Αγώνας: 20ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορειβατικού Σκι, Αγώνας Ταχύτητας, 16/01/2011, Βασιλίτσα
 

Κατηγορία: Α’ Αντρών

Κατάταξη    ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ    ΣΥΛΛΟΓΟΣ    ΧΡΟΝΟΣ
1    ΜΑΤΡΑΣ ΣΛΑΒΕΚ     Ε.Ο.Σ. Αχαρνών    0:04:12
2    ΑΡΩΝΗΣ ΠΛΑΤΩΝ    Ε.Ο.Σ. Θεσσαλονίκης    0:04:31
3    ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΣ    Ε.Ο.Σ. Αχαρνών    0:04:51
4    ΜΠΑΤΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ    Ο.Σ. Σπάτων    0:05:21
5    ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ    Σ.Ο.Χ. Τρικάλων    0:05:33
6    ΤΣΟΥΡΓΙΑΝΝΗΣ ΑΡΙΩΝ    Ε.Ο.Σ. Θεσσαλονίκης    0:05:56
7    ΔΗΜΤZΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ    ΕΟΣ Κομοτηνής    0:06:42
8    ΚΑΜΠΟΥΡΟΠΟΥΛΟΣ  ΑΛΕΞ/ΔΡΟΣ    Ε.Ο.Σ. Αχαρνών    Εγκατέλειψε

Κατηγορία: A’ Γυναικών

Κατάταξη    ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ    ΣΥΛΛΟΓΟΣ    ΧΡΟΝΟΣ
1    ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΜΑΡΙΝΑ    Ε.Ο.Σ. Αχαρνών    0:06:41
2    ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ    Ε.Ο.Σ. Αχαρνών    0:07:11
3    ΔΟΥΝΗ ΙΟΥΛΙΑ    Ε.Ο.Σ. Αχαρνών    0:09:26

Κατηγορία: Β’ Αντρών

Κατάταξη    ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ    ΣΥΛΛΟΓΟΣ    ΧΡΟΝΟΣ
1    ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΑΚΗΣ ΜΑΝΟΣ    Ε.Ο.Σ. Χανίων    0:06:43
2    ΡΑΪΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ    ΣΟΧ Τρικάλων    0:07:30
3    ΓΚΑΝΤΣΙΔΗΣ ΝΙΚΟΣ    ΕΟΣ Αιγινίου    0:08:47
4    ΚΑΡΑΘΑΝΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ    ΣΟΧ Τρικάλων    0:08:48



Κατηγορία: Β’ Γυναικών

Κατάταξη    ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ    ΣΥΛΛΟΓΟΣ    ΧΡΟΝΟΣ
1    ΠΑΡΑΣΧΑΚΗ ΣΥΡΜΑΤΕΝΙΑ    Ε.Ο.Σ. Χανίων    0:08:54
2    ΠΡΑΣΚΙΔΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ    ΕΟΣ Αιγινίου    0:09:23
3    ΜΑΤΣΚΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ    ΕΟΣ Αιγινίου    0:12:24

Κατηγορία: Εφήβων

Κατάταξη    ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ    ΣΥΛΛΟΓΟΣ    ΧΡΟΝΟΣ
1    ΜΠΟΥΠΜΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ    ΕΟΣ Ροδολίβους    0:06:38
2    ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ ΜΑΝΟΣ    Ε.Ο.Σ. Χανίων    0:07:28
3    ΚΟΥΡΤΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ    ΕΟΣ Ροδολίβους    0:08:16
4    ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΝΙΚΟΣ    ΕΟΣ Ροδολίβους    0:12:12





(7 ψήφοι, μέση τιμή 5.00 στα 5)
   Miltos Zervas   
 

Για να προσθέσετε ένα σχόλιο πρέπει να έχετε συνδεθει. Συνδεθείτε ή εγγραφέιτε τώρα πατώντας στην περιοχή μελών που βρίσκεται στα αριστερά της σελίδας